יום חמישי, 30 ביוני 2011

יושנת או ישנה? מהיום זה כבר לא משנה

"לא... היא לא יכולה לדבר עכשיו, היא יושנת"
"ישנה"
"אופס, ישנה... מצטערת, התבלבלתי"

נמאס לכם שאנשים בעלי אינטליגנציה נמוכה משלכם מתנשאים עליכם ומתקנים אתכם בטעות השכיחה ביותר באוצר המילים של מדינת ישראל?
מהיום אתם יכולים לישון בשקט. (הבנתם?)

בימים הקרובים תתקיים ועידת חירום סופית בנושא, אשר תקבע אחת ולתמיד האם הטעות השכיחה עומדת להיות הגייה נכונה של המילה, החלטה שתשפיע על  מיליוני מילונים עתידיים להדפסה.

מחייה השפה העברית וודאי היה מתהפך בקברו אך ככל הנראה מהשבועות הקרובים, המילה "יושנת" עלולה להיכנס ללקסיקון העברי ולהחליף או יותר נכון להשלים את המילה "ישנה".


נקווה שלא יושנים בעמידה בבית המשפט

גיל שמואליבוב ממכון המחקר "חקר העברית" באוניברסיטת ת"א, חושף ממצאים אשר מגלים מציאות חמורה מאוד בארץ ישראל: "כל אדם שלישי בישראל ואף יותר טועה, או טעה במהלך חייו לפחות כ-15 פעמים כשאמר 'יושנת' או 'יושן'. בכך, בכדי להתאים את השפה השגורה בישראל ללקסיקון הרשמי ולא את הלקסיקון והמילון לשפה העברית, וכמובן על מנת למנוע התקפי תיקון שפה של עוברי אורח מתנשאים, הוחלט בביהמ"ש העליון לאשר היום את המילה ולהפוך אותה לחוקית וורבלית בקרב ציבור ישראל".צוות "המוזרון" נותן את ברכתו לרגל ההחלטה ומאחל לכולם שינה ערבה.

4 תגובות:

 1. אגב, הנושא נבדק היטב על ידי והתברר כשגוי.
  האקדמיה לא (אני חוזר: לא!!!) התירה את צורת "יושן/יושנת" אלו צורות לא תקינות ואפילו די עילגות.

  מקורות:
  http://www.safa-ivrit.org/form/yoshenet.php
  http://saritk.wordpress.com/2011/08/10/%D7%99%D7%A9%D7%A0%D7%94-%D7%90%D7%95-%D7%99%D7%95%D7%A9%D7%A0%D7%AA-%D7%99%D7%A9%D7%9F-%D7%90%D7%95-%D7%99%D7%95%D7%A9%D7%9F/

  השבמחק
 2. למפרסם העילג,

  רק על הניסוח מגיעה לך פצצה לפנים.
  אפס בעל רגשי נחיתות.

  תתאבד.

  השבמחק
 3. חבל שהאמא הזונה שלך לא התאבדה לפני שהביאה אותך לעולם. יא חתיכת צואת אדם.

  השבמחק
 4. אני חושב שהאקדמיה טועה בגדול בכך שהיא לא התירה את צורת יושן/יושנת הן הרי כל כך נפוצות כיום שאף אחד לא מבין מה הבעיה איתן, והן קבילות וקשה מאוד בעיני שלא לקבל אותן ולהמשיך לפסול אותן. למעשה לדעתי יש להתיר אותן אבל לא לפסול את הצורות ישן/ישנה הקיימות, אלא להתיר אותן במקביל לקיימות.

  השבמחק